Çarşamba , Mayıs 12 2021
En Son Yayımlanan:
max_upload_filesize Hatası
max_upload_filesize Hatası

‘Yüklenen dosya php.ini dosyasındaki upload_max_filesize yönergesini aşıyor’ Hatası Çözümü

Değerlendirin!

0

Puan

User Rating: 4.45 ( 2 votes)

Selam, bugün benim de web kurulumlarında hep yaşamış olduğum bir problemden bahsedeceğim. Bazen işler yolunda giderken saçma bir şekilde oluşan ‘Yüklenen dosya php.ini dosyasındaki upload_max_filesize yönergesini aşıyor’ hatası, işinizde olan bütün isteğinizi alabiliyor, en azından bende öyle oldu diyebilirim.

Bu gibi durumlarda güncel kaynak bulmak her zaman zordur, bu yüzden böyle bir konunun faydalı olacağını tahmin ettim. Dilerseniz fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

PHP.ini Dosyası Nedir?

php.ini dosyası, php dilinde yazılmış, sunucunuzdaki php ayarlarının yapıldığı dosyadır. Üzerinde durduğumuz bu durum gibi bazı durumlarda bu dosyanın düzenlenmesi gerekmektedir. php.ini dosyasının ayarları, sunucunun kurulumunda otomatik olarak yapılı olacaktır. Fakat içerisinde bulunan bazı eklentilere ve farklı özel yazılımlara göre bazı fonksiyonlarının düzenlenmesi gerekebilir. O fonksiyonlar aşağıda gösterildiği gibidir:

‘Yüklenen dosya php.ini dosyasındaki upload_max_filesize yönergesini aşıyor’

Biz de burada gördüğünüz upload_max_filesize fonksiyonunu düzenleyeceğiz.

‘Yüklenen dosya php.ini dosyasındaki upload_max_filesize yönergesini aşıyor’ Hatası Nasıl Düzeltilir?

Öncelikle sunucumuza giriş yapalım ve alan adımıza girelim.

Sunucu Arayüzü

Gördüğünüz gibi yuvarlak içine alınan alan, sunucunuzun PHP ayarlarının olduğu, php.ini dosyasındaki fonksiyonlarda düzenleme yapacağımız yazılımdır. Tıklayarak giriş yapıyoruz.

upload_max_filesize Fonksiyonu

Resimde gösterilen fonksiyon, sitemizde hataya sebebiyet veren fonksiyondur. Hatanın sebebi ise, yüklemeye çalıştığınız php işleminin boyutunun, yönergede belirtilen (4M) sınırdan fazla olmasıdır. Bu durumda sistem hata vermektedir.

Bundan dolayı kutuda gösterilen 4M değerini 256M yaparak kaydediyoruz.

İşlem tamamlandıktan sonra yapmaya çalıştığınızda hata ile karşılaştığınız işlemi tekrar deneyin. İşe yaradığını göreceksiniz.

Eğer tekrar bir hata ile karşılaşırsanız, php.ini dosyasının nerede bulunduğunu ve hataya göre düzenlenmesi gereken fonksiyonların neler olduğunu biliyorsunuz.

Hatanın devam etmesi durumunda mutlaka sunucu sağlayıcınızla iletişime geçin. Sunucudan kaynaklanan önemli bir sorun, sitenizde bu tür bir hatanın çıkmasına neden oluyor olabilir. Onlara yaptığınız bu işlemi anlatın ve asıl sorunun neyden kaynaklandığını sorun. İlgileneceklerdir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım sorununuzu giderebilmişimdir. Önerilerinizi ve sorunlarınızı iletişim kısmından bana iletmeyi unutmayın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere diyelim.

Esen kalın.

Diğer yazılara buradan göz atmayı unutmayın.

About Mehmet Akif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir