Salı , Mayıs 11 2021
En Son Yayımlanan:

Unity ve Unreal Engine, Piyasaya Yön Veren En İyi Oyun Motorları!

oyun motorları, unity, unreal engine.

Selam.

Bugün son zamanlarda benim de ilgimi çeken ve çalışmalar yaptığım bir sektör olan oyun geliştirme sektörüne götürüyorum seni.

Son yıllarda büyük bir rekabete sahip olan bu sektör, eğlenceli, yaratıcılığını konuşturabileceğin bir sektör olduğu gibi, çok büyük miktarlarda kazanç elde edebileceğin de bir sektördür. Zor gibi görünür, ama az sonra değineceğim konuyla beraber anlaşılabileceği üzere, aslında o kadar da imkansız bir iş değildir.

Oyunlar, binlerce satır koddan oluştuğu gibi, bir sürü efekt, ses, müzik ve grafikten de oluşur. Bu yüzden Web programlama gibi sektörlerin aksine bu sektörde sadece yazılım dili bilmek yeterli olmayacaktır.

Oyunun kullanmak zorunda olacağın bir sürü fonksiyon, yazman gereken başka kodlar, vermen gereken fazladan efor ve zaman demektir. Bu yüzden bu sektöre girmek isteyen yazılımcılar ve yazılımcı adayları, işi gözünde büyütüp vazgeçmektedir.

Olay aslında pek öyle değil.

Örneğin, oynadığınn oyunlarda, oyun açılmadan önce ekranda “Unity” yazısını görmüş olabilirsin. Bu, oynadığın oyunun Unity oyun motoru ile geliştirildiğini gösterir. İşte oyun geliştirmeyi kolaylaştıran bu motor, günümüzde bir çok firmanın da tercihidir.

Oyun Motorları Nedir?

En kısa tanımıyla oyun motoru, oyun için fazladan kodlanması ve eklenmesi gereken bir sürü fonksiyonu içinde hazır bulunduran, geliştiriciye sağladığı kolaylıklarla en az eforla en güzel çalışmayı ortaya çıkartan yazılım yığınına biz oyun motoru diyoruz.

Günümüzde bir çok popüler oyunun geliştirilmesini sağlayan oyun motorları, bir çok işi otomatik olarak hallettiği için geliştiricilerin işini çok kolaylaştırmaktadır.

İşte Piyasanın En İyi Oyun Motorları:

Unity Oyun Motoru

Listenin ilk sırasında, Unity.

Günümüzde Rust veya Hearthstone: Heroes of Warcraft gibi popüler oyunların da tabanı olan Unityi listenin ilk başına koymasam olmazdı tabi ki. Sağladığı bir çok kolaylık ve iki boyutlu ve üç boyutlu oyunlar için bir sürü ekipmana sahip dev bir kütüphaneye sahip olan Unity, bir çok Indie oyun geliştiricisinin de tercihi oluyor.

Ayrıca bir çok platform desteği veren Unity ile telefonlarda, bilgisayarlarda, hatta Playstation’da bile oynanacak oyunlar yapman mümkün.

Unity Aryüzü

Tabi ki Unity’nin olumsuz yanları da yok değil. İçerdiği çok çeşitli araçları yüzünden, bazen aradığını tam olarak bulamamana ve içeride kaybolmana yol açabiliyor. Kompleks bir arayüze sahip olduğu için Unity, kullanılmadan önce dersinin alınması gereken bir oyun motoru.

Ayrıca bir Unity geliştiricisiysen, yılda $100.000 dan fazla gelir elde ettiğin taktirde Unity platformuna belli bir miktar ücret ödemen gerekiyor, e tabi biraz anlaşılabilir bir durum.

Unity’de kullanabileceğin en uygun programlama dili C# tır ve oyun motorunun orijinal dilidir. Bunlara ek olarak Boo ve UnityScript ile de proje geliştirebilmen mümkün. Bu tür programlama dilleri ile alakalı da bir yazı paylaşacağım, takipte kal.

Unreal Engine Oyun Motoru

Listenin ikinci sırasında, Unreal Engine.

Günümüzde çokça popüler olan battle royale füryasının mucidi Epic Games’in favorisi olan Unreal Engine, Unity’nin en büyük rakibidir. PUBG ve Fortnite gibi bir çok popüler oyunun yaratılışında büyük rol oynayan Unreal Engine, ücretsiz oluşuyla da insanı hayrete düşürüyor.

Sektördeki neredeyse en güçlü 3D oyun motoru olan Unreal Engine, güçlü yardımcı yazılımları ve ayrıca yüksek grafik kalitesi ile bir çok oyunun yapımında göz bebeği oluyor.

Unreal Engine Arayüzü

Açık kaynak kodlu olan Unreal Engine, her gün topluluğu tarafından geliştirilmeye ve yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. Ayrıca çok yardımsever bir topluluğa sahip olan Unreal Engine platformu, bir çok sorununa yardımcı olabilecek bir sürü geliştiriciyi de bünyesinde barındırıyor.

Unreal Engine, orijinal kodlama dili olarak C++ kullanmaktadır.

Kullanılması tamamen ücretsiz olan Unreal Engine, yine anlaşılabilir olduğu üzere, $3.000 kazançtan sonra oyunundan %5 komisyon alıyor.

Evet, bugün piyasada büyük söz sahibi olan ve neredeyse bir çok oyunun tabanında bulunan Unity ve Unreal Engine oyun motorlarından bahsetmeye çalıştım.

Okuduğun için teşekkür ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu. Bunun gibi yazılar paylaşıyorum, bu yüzden beğendiysen takipte kal. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere dostum.

Esen kal.

Diğer yazılar için tıkla.

About Mehmet Akif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir