Çarşamba , Mayıs 12 2021
En Son Yayımlanan:
kotlin
kotlin

Kotlin Nedir? Android Geliştiriciliği

kotlin nedir, kotlin.

Selamlar

Bugün sana, günümüzde önemli bir yere sahip olan Android telefonlarda kullanılan uygulamaların nasıl ve ne ile geliştirildiğini, sektörün avantajlarını ve sektörde kullanılan programlama dillerinden Kotlin programlama dilinin ne olduğunu anlatacağım.

Kotlin Nedir?

Kotlin Nedir?

JetBrains isimli bir yazılım şirketinin geliştirdiği ve desteklediği Kotlin, JVM(Java Virtual Machine) üzerinde çalışan ve açık kaynak kodlu bir programlama dilidir.

Java alternatifi olarak nitelendirilen ve Java ile beraber çalıştırılabilme özelliğine sahip Kotlin, Android uygulamalarının da yazılım dillerinden biri haline gelmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda, her yıl düzenlediği geleneksel I/O etkinliklerinden birinde Google, bünyesinde çalışan geliştiricilere bundan böyle Android uygulamalar için Kotlin programlama dilini destekleyeceğini ilan etmişti.

Bu haberle beraber gündeme gelen Kotlin, Javaya kıyasla daha kolay bir kullanıma sahip olduğu için bir çok geliştirici tarafından kullanılmaya başlandı.

Neden Java değil de Kotlin?

Bu duyuruya kadar neredeyse tüm Android uygulamaların vazgeçilmezi olan Java, yavaşça gözlerden düşmeye ve yerini Kotlin’e bırakmaya başlamıştı. Peki neden?

  • Kotlin, statik bir programlama dilidir.
  • Kullanımı Java’ya göre çok daha kolaydır. Hem Java’ya benzeyip, hem de ondan kolay olması, bir çok Java geliştiricisinin Kotlin’e yönelmesine yol açmıştır.
  • Yapısında barındırdığı bir çok özellik sayesinde Kotlin, özellikten ödün vermeyerek daha kısa satırlarla da Java’nın yapabileceği bir işi yapabiliyor olması, hem program yükünü azaltmış, hem de derleme süresini kısaltarak performans bakımından daha iyi olmasını sağlamıştır.
  • Kotlin, Java ile performansından ödün vermeden %100 uyumlu çalışabilmektedir. Java ile yazacaklarınızı yazdıktan sonra, sınıflarını ekleyerek sorunsuz şekilde Kotlin ile yazmaya devam edebilirsiniz.
Java-Kotlin Kod Karşılaştırması

Görüldüğü üzere Kotlin, sağladığı bir çok kolaylık sayesinde bugün bir çok Android yazılımcısının göz bebeği haline gelmiştir. Bir çok popüler Android uygulama, Kotlin ile yazılmış, geliştirilmeye devam etmektedir.

Biraz da Kotlin dilini uygulamalarında kullanan popüler şirketlere bakalım.

Google

1- Google

Yazıda da belirttiğim gibi, Kotlin’i destekleyeceğini duyuran Google, geliştirdiği bir çok Android uygulamasında da Kotlin dilini kullanmıştır.

Pinterest

2- Pinterest

Pinterest, dünyaca ünlü bir fotoğraf paylaşma platformudur. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Pinterest, Android kullanıcıları için geliştirmiş olduğu Android uygulamasında Kotlin dilini kullanmıştır.

Netflix

3- Netflix

Günümüzün film ve dizi sektörü devi olan, her ülkeden milyarlarca kullanıcıya sahip ve bünyesinde yüzlerce film ve dizi şirketini barındıran Netflix, Android uygulamasını %100 Kotlin dili ile geliştirmiştir.

Bunlar gibi bir sürü şirket, Android uygulamalarında Kotlin dilini kullanmaktadır. Ben sadece en ünlü olanlarından bahsetmek istedim. Daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayarak Kotlin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kotlin öğrenmek istiyorum? Ne yapacağım?

Eğer Kotlin öğrenmeye karar verdiysen, diğer programlama dillerini öğrenirken yaptığın adımları tekrarlamalısın. Eğer bu ilk programlama dilinse, o zaman aşıda vereceğim adımları uygulayabilirsin.

kotlin nedir, kotlin.

1- Kararlı ol.

Hiçbir şey kolay değil, olmadı ve olmayacak. Öncelikle kendine güvenmen ve kararlı olman gerekiyor. Öğrenmesi basit, sektörü olan ve revaşta olan bir programlama dilini seçtin. Çok iyi öğrenebilmen durumunda sahip olabileceğin avantajların farkındasın. Çalışırken bunu kafandan çıkarma.

2- Öğrenme şeklini belirle.

Kimi kendi araştırmayı sever, kimi ders dinlemek ister, kimi kurslara gider, kimi kitaplar alır. Önce nasıl öğrenmek istediğini bilmen gerekiyor. Bunu belirledikten sonra dilersen YouTube’dan derslere bakabilir, Kotlin ile alakalı kitaplar alabilir, veya basit adımları (derleyici kurulumu, proje oluşturma vs.) tamamladıktan sonra araştırarak kendi kendine öğrenmeyi deneyebilirsin.

3- Planlı ol ve not almayı unutma.

Programlama dili öğrenmek emek ve zaman gerektirir. Planlı olmak her şeyde olduğu gibi programlama dili öğrenmekte de önemlidir. Kendine ders saatleri belirle ve pratik yapmaktan vazgeçme.

Klasik, klişe ama doğru: İşleyen demir ışıldar.

Çalışırken de unutmaman gereken bir diğer adım not almaktır. Özellikle programlama dili öğrenirken not almak çok önemlidir. Şimdiye kadar hiç yapmadığın bir şeyi yapmaya başlayacaksın. Yabancı gelmesi ve zorlanman çok doğal ama unutma, kimse full-stack developer olarak doğmadı.

Buraya kadar okuyup, şuan bu cümlemi okuyor olman, işin yarısını bitirdiğin anlamına geliyor. Bu iş için doğduğun belli, geriye kalan tek şey onu öğrenmek.

Okuduğun için teşekkürler dostum, yeni yazımda burada olmayı unutma.

Diğer yazılarım için buraya tıklayabilirsin.

Kolay gelsin.

About Mehmet Akif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir