Çarşamba , Mayıs 12 2021
En Son Yayımlanan:
artemis-programı-nedir
Artemis Programı Nedir

İnsanlık Yeniden Ay’a Gidiyor! Artemis Programı Nedir?

İnsanlık Yeniden Ay’a Gidiyor!

artemis programı nedir

Ay, Dünya’nın yaklaşık 386.000 kilometre uzakta olan tek doğal uydusu. İnsanlığın ilk zamanlarından beri gökbilimcilerin ve araştırmacıların merak konusu olan gök cismi, parlak yüzeyi ve derin kraterleriyle ilgi çekici bir yüzeye sahiptir.

İnsanlığın Ay’a ilk yolculuğundan bu yana pek fazla zaman geçmedi aslında. 1969 yılında Apollo 11 kaptanı Neil Armstrong Ay’ın Sessizlik Denizi isimli kraterine ilk adımı atmayı başarmış, ve uzay araştırmalarında büyük bir devrimin öncüsü olmuştu.

Tam 14 Apollo görevinden sonra NASA, 1972 yılından bu zamana kadar bir daha Ay’a gitmedi. Bunun bir nedeni olarak, bazı Apollo görevlerinde talihsiz başarısızlıkların yaşanması ve acı kayıplar örnek verilebilir.

Örneğin Apollo 1 görevinde, astronotlar komuta modülüne kilitlendikten sonra modülün devrelerinde bir elektrik kaçağı meydana gelmiş, kokpitte çıkan bir yangın sonucu bütün astronotlar yanarak ölmüşlerdi. Yaptırımlar neticesinde Apollo görevlerinin başlamadan bitmesi bile olasıydı.

Fakat bu günlerin geride kaldığını ve ileriye bakmak gerektiğini düşünen NASA, 14 Mayıs 2019 tarihinde Artemis programını duyurdu.

NASA Artemis

Artemis Programı Nedir?

Artemis programı, Apollo uçuşlarından sonra insanlığı bir kez daha Ay yüzeyine ulaştırmayı planlayan bir insanlı uçuş projesidir. İlk kadın astronotu ve diğer erkek astronotları Ay’ın güney kutbuna ulaştırmayı hedefleyen proje, ilk uçuş tarihi için içinde bulunduğumuz 2021 yılını veriyor.

SLS roketleri ve Orion komuta modülü sayesinde insanlığı yeniden Ay’a ulaştırmayı hedefleyen proje, 2030 yılına kadar sürecek ve insanların Ay’a yerleşmesini sağlayacak.

NASA Artemis Nedir

Artemis’in Hedefleri Nelerdir?

NASA, Artemis programı ile bir çok yeni şeyi hedefliyor gibi duruyor:

  • Artık yüzey araştırmalarından çok, oraya yerleşmeyi hedefleyen NASA, kalıcı yapıların Ay koşullarına nasıl dayanabileceğini görmek ve ne tür yapıların olması gerektiğini öğrenebilmek istiyor.
  • Ay’a yerleşmeyi, Mars’a ulaşmanın önemli bir adımı olarak gören NASA, bu doğrultuda çalışmalar yapmak istiyor.
  • “İlk kadın ve sıradaki erkeği Ay’a götürmek”. Projenin ilk amacı olarak NASA, bu ifadeyi kullanıyor.
  • 2021’de başlayacak olan uçuşlar, kesin planlanmış 2022 ve 2024 yıllarında da devamlılığını sürdürecek. Problem çıkmaması halinde uçuşların 2030 yılına kadar devam etmesi planlanıyor.

artemis programı nedir

Bütün uçuşlar tamamlandığında NASA, Ay’ı kolonize etmiş olmayı hedefliyor. Yani Artemis programı sonunda artık insanlık Ay’da da yaşamaya başlayacak.

SLS Roketleri

SLS Roketleri ve Orion Modülü

1960 yıllarında insanları Apollo görevleri için uzaya fırlatmada kullanılan ve o zamana kadar ki yapılmış en güçlü roket ünvanını taşıyan Saturn V roketi, yerini ve ünvanını SLS (Space Launch System) roketlerine bırakacak.

Tamamlandığında yaklaşık 100 metre uzunluğunda olması beklenen SLS roketi, 2600 ton malzemeyi uzaya fırlatabilecek güçte olacaktır. RS-25 isimli sıvı yakıt motorlarını kullanacak olan SLS roketleri, astronotları Dünya yörüngesine çıkaracak ve ayrımlardan sonra alt bileşenlerine ayrılacak.

artemis programı nedir

Orion Modülü

Daha sonra Orion komuta modülü, Ay’ın yörüngesine girmek için ateşleme manevrası yapacak ve 4-5 günlük uzay yolculuğu başlayacak. Orion, astronotları Ay’ın yörüngesine önceden yerleştirilmiş Gateway isimli istasyona kenetleyecek ve oradan astronotlar Ay yüzeyine inişi gerçekleştirecek.

Astronotlar istasyona geri döndüklerinde Orion kenetlenmiş halde onları bekliyor olacak. Gateway Ay Üssü’nden ayrılacak olan Orion, astronotları Dünya’ya geri döndürmek için yola çıkmış olacak.

artemis programı nedir

Dış yüzeyindeki güneş panelleri, radyasyon kesici aletler ve dayanıklı yapımı ile derin uzay araştırmaları için tasarlanmış bir komuta modülüdür. İçindeki astronotları yaklaşık 3 hafta boyunca koruyabilecek olan Orion, Artemis programında önemli bir yere sahiptir.

Gateway İstasyonu NASA

Gateway İstasyonu Nedir?

NASA, Artemis programında uzaya fırlatılan astronotların, Ay’a direk inmeden önce hazırlıklarını yapabilmeleri için bir Ay üssü inşa edeceğini duyurdu. Uçuşlardan önce Ay yörüngesine oturtulması beklenen Gateway istasyonu, astronotların yüzeye inmeden önceki son durakları olacak.

Bir çok bilimsel araştırmaya olanak sunacak laboratuvarları da yapısında barındırması beklenen Gateway istasyonu, ayrıca astronotların temel ve konaklama ihtiyaçlarını da giderebiliyor olacaktır.

Artemis Astronot Giysileri

Artemis Astronotları

NASA, 10 Ocak 2020 tarihinde yaptığı duyurusunda, “Kaplumbağalar” takma adı ile mezun olan 22. Astronot grubunun Artemis programına atandığını belirtti. Grupta aynı zamanda 2 ESA astronotu da bulunuyor.

artemis programı nedir

Aralarında bir çok biyolog, jeolog, araştırmacı, asker ve pilot olan Artemis Astronotları, fırlatma tarihlerini beklemekteler. İşte Artemis Astronotları tam listesi:

Bugün Artemis programı hakkında bilgi vermeye çalıştım. Faydalı ve bilgilendirici olduysa, sonraki yazımda burada olmayı unutma.

Diğer yazılarıma göz atmak için buraya tıklayabilirsin.

Kendine iyi bak.

About Mehmet Akif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir